Wacław Sporski

Wacław Sporski

Wacław Sporski urodził się w 1960 roku. Ukończył Państwową Szkołę Plastyczną im. A.K. Glebowa w Mińsku (1979 r.) W roku 1983 zainaugurował swoją działalność wystawienniczą. Na koncie ma wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych zarówno w rodzinnej Białorusi jak i w Holandii, Japonii, w Polsce i na Litwie. Niezliczona ilość prac artysty trafiła do wielu prywatnych kolekcji na świecie. Mieszka i tworzy w Grodnie na Białorusi, należy do Towarzystwa Plastyków Polskich przy Związku Polaków na Białorusi.

„Żart, gra jak najbardziej mogą sąsiadować w twórczości z poważnymi refleksjami filozoficznymi. Dlatego, że i tak z każdym obrazem, cegiełka po cegiełce, budowana jest świątynia mego rozumienia tego świata. Twórca miłosiernie pozwolił nam, abyśmy byli współautorami tego co tworzymy”.

Wacław Sporski

 

W ŚWIETLE KSIĘŻYCA KATHARSIS DLA DUSZY

Renata Mosiołek

Pablo Picasso mawiał, że sztuka czyści duszę z codziennej warstwy kurzu – nie sposób nie zgodzić się z mistrzem abstrakcji. Kontakt z dziełami sztuki sprawia, że perspektywa dnia codziennego zmienia się.

Zatrzymajmy się na chwilkę. Zapatrzmy w metafory, symbole i widzenia artysty wyjątkowego. W odbiorze dzieł sztuki kierujemy się bardziej emocją niż intelektem –  powtarzając za Henri de Toulouse- Lautrec, że malarstwa się nie tłumaczy, tylko je czuje, że zgodnie z Modiglianiego dewizą, dzieła sztuki należy traktować jak każde inne dzieło natury – nie sposób jednak nie odnieść się do palety, barw, techniki i ogromu symboli w malarstwie Wacława Sporskiego. Nie sposób z perspektywy naszego ‘okna’ nie podjąć próby opisu bajkowych światów z udziałem dzieci, pięknych dam, koników na biegunach, roztańczonych świątyń, symbolicznych duszków z białoruskich wierzeń. Nie sposób nie podjąć udziału w zachęcającej grze na rozmalowanych szachownicach. Już same tytuły nastrajają metafizycznie. Bajka, którą piszemy sami, Zjawisko, Imię róży, W świetle księżyca, Sen młodego rybaka, Księżniczka Tarot, Na huśtawce, Melodia odchodzącej epoki, Na progu Nirwany, Kontemplacja, Czekając na cud, Wiara, Nadzieja, Miłość, Pytanie bez odpowiedzi, czy Wyzwalanie strumienia świadomości wskazują na symboliczne podejmowanie tematów, fantazję i szczególną wyobraźnię artysty.  Niedoskonałe dziecięce zamki na piasku, marzenia senne z udziałem kotów i jarmarcznych baloników, przywołują tęsknotę za beztroskim dzieciństwem. Biblijne motywy, przepowiednie Sybilli także stanowią inspirację artysty. Alegoria wiary, pragnienie życia wiecznego. Wnikliwa obserwacja życia generuje niezliczoną ilość transponowanych na płótno wizji o symbolicznym rodowodzie. Rzeczywistość miesza się z baśnią. Wizji malarskiej niekiedy towarzyszą napisy , niczym naścienne graffiti – ulubione sentencje lub fragmenty ulubionych utworów poetyckich – pozamalarskich fascynacji Mistrza Sporskiego.  Co sprawia, że artysta zaczyna tworzyć? Bodźce mogą być rozmaite, przyglądanie się światu, przeżycia mistyczne, codzienność i marzenia, wielka potrzeba urzeczywistnienia obrazów widzianych w wyobraźni.  Wacław Sporski często powtarza, że jakaś siła wyższa kieruje jego świadomością, nie sposób racjonalnie wyjaśnić pojawiających się motywów. Tajemniczy świat artysty, szlachetna paleta barw, forma, technika a przede wszystkim dany od Stwórcy talent tworzą spójną całość – indywidualny styl malarstwa Wacława Sporskiego.


Galeria prac artysty


Prace artysty dostępne w sprzedaży 

Zacznij pisać i naciśnij Enter, aby wyszukać

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!