Bezsenność zalicza się do dolegliwości, które najczęściej są oznaką nader poważnych chorób jak bezdech, choroby reumatyczne, infekcje i schorzenia układu oddechowego oraz pokarmowego, nadczynności tarczycy, zgagi a także chorób o podłożu psychicznym. Warto zatem dowiedzieć się więcej na ten temat, zwłaszcza jeżeli podejrzewamy, iż bezsenność w naszym przypadku może być efektem właśnie jednej z powyższych oraz wielu innych chorób.
Czego efektem może być bezsenność?
Bezsenność może być efektem: nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca, zgagi, tarczycy, astmy, chorób psychicznych, menopauzy, zespołu niespokojnych nóg.
Czy z bezsennością można w jakikolwiek sposób walczyć?
Czy z bezsennością można w jakikolwiek sposób walczyć? Przede wszystkim ogromne znaczenie ma tutaj czas swoistej reakcji, wiele osób nie jest świadomych tego, iż ich problemy ze snem nie biorą się z niczego. Dlatego zjawienie się u lekarza, jest czymś oczywistym a nawet niezbędnym, przeprowadzenie wielu szczegółowych badań, pozwoli na stwierdzenie powodu dla którego bezsenność stała się faktem.
Niestety częstym zjawiskiem jest zwlekanie z podjęciem w tym kierunku odpowiednich kroków, najzwyczajniej w świecie uważamy, iż bezsenność sama z czasem przejdzie. Zazwyczaj kończy się to nie tylko pogorszeniem stanu naszego zdrowia, lecz przede wszystkim do obciążenia samego organizmu, który nie wypoczywa i nie regeneruje się w odpowiedni dla niego sposób. W czasie snu dochodzi do wielu ważnych procesów, także odpoczynku którego naszego ciało oraz organizm najzwyczajniej potrzebują, dlatego należy o niego zadbać. Bezsenność może doprowadzić do poważnych zaburzeń i dysfunkcji w kontekście funkcjonowania poszczególnych procesów, mechanizmów oraz przemian, z czasem poważnego obciążenia samej psychiki.
W jaki sposób rozwiązuje się problem bezsenności?
Pewnie, że bezsenność leczy się na wiele różnych i adekwatnych do tego sposobów, niejednokrotnie ważne jest właśnie ocenienie powodów dla którego doszło do takiej właśnie sytuacji. Z jednej strony potrzebne jest wsparcie lekarza, przeprowadzenie wielu badań pozwalających na stwierdzenie lub wykluczenie występowania ewentualnie jednej z powyższych chorób, z drugiej bardzo często zachodzi konieczność zjawienia się u psychologa. Bezsenność może być powiązane z przeżyciami, stresem czy narastającą nerwicą oraz depresją, dlatego w tego typu przypadku wizyta u psychologa jest czymś oczywistym oraz niezbędnym. Starajmy się zatem nie tylko walczyć, ale przede wszystkim zmierzyć z samą bezsennością, znaleźć najbardziej optymalne w tym zakresie rozwiązanie, które pozwoli nam się najzwyczajniej wyspać.